Şeyx Nəim Qasim: Bu vəziyyət belə davam edə bilməz
“Müqavimət davam edir”
Livanın “Hizbullah” hərəkatının baş katibi Şeyx Nəim Qasim şəhid liderlərin anım mərasimində çıxış edərək təşkilatın yolunun davam etdiyini və sabit qaldığını vurğulayıb. O bildirib ki, hərəkat əvvəlki liderlərin xəttini davam etdirəcək.
Şeyx Qasim qeyd edib ki, Livanda müqavimət məsuliyyəti yalnız bir tərəfin deyil, dövlətin, ordunun və xalqın ümumi məsuliyyətidir. Onun sözlərinə görə, müqavimət anlayışı milli, islam və humanitar çərçivədə qiymətləndirilməlidir və bu elementləri bir-birindən ayırmaq mümkün deyil.
Baş katib bildirib ki, təşkilat müharibə istəmir və buna can atmır. “Lakin biz təslim olmayacağıq və müdafiəyə hazırıq. Müdafiə ilə hücum xarakterli müharibə arasında böyük fərq var”, – deyə o vurğulayıb.
Şeyx Qasim əlavə edib ki, onların özlərini müdafiə etmək üçün imkanları var və istənilən müharibənin nəticəsinin qeyri-müəyyən olduğunu qarşı tərəf də anlayır.
İsrail və atəşkəs razılaşması
Şeyx Qasim 27 noyabr tarixli razılaşmaya toxunaraq bildirib ki, Livan tərəfi öhdəliklərini yerinə yetirib, lakin İsrail eyni addımı atmayıb. Onun sözlərinə görə, İsrail Livana qarşı təhlükə olaraq qalır və regionda gərginliyi artırır.
O, Livan hökumətinin silahların tərksilahına yönəlmiş siyasətini “böyük səhv” adlandırıb və bunun düşmənin maraqlarına xidmət etdiyini iddia edib. Şeyx Qasım qeyd edib ki, ölkənin konstitusiyası işğal olunmuş ərazilərin azad edilməsi üçün bütün zəruri tədbirlərin görülməsini nəzərdə tutur.
“İki səbəbə görə səbir edirik”
Şeyx Qasim çıxışında bildirib ki, “Hizbullah” iki səbəbə görə səbir nümayiş etdirir. Birincisi, dövlət məsuliyyət daşıyır və öz vəzifələrini yerinə yetirməlidir. İkincisi isə mövcud mərhələdə cəmiyyətin və ölkənin maraqlarının qorunmasıdır.
Bununla belə, o vurğulayıb ki, hazırkı vəziyyət davamlı ola bilməz. “Nə vaxt və necə dəyişəcəyini isə hadisələrin gedişi göstərəcək”, – deyə o əlavə edib.
Şeyx Qasim çıxışında Fələstin məsələsinə də toxunub. O, İsraili ekspansionist siyasət yürütməkdə ittiham edərək, Qəzza və İordan çayının qərb sahilində baş verən proseslərin regiona təsir etdiyini bildirib. Onun fikrincə, bölgədə baş verən hər hansı dəyişiklik Livana da təsirsiz ötüşmür.
Şeyx Qasim sonda vurğulayıb ki, təşkilat milli birlik, tam suverenlik və təhlükəsizlik strategiyası çərçivəsində fəaliyyət göstərdiyini bəyan edir və daxili qarşıdurmalara qarşıdır.