21:45. “Qarabağ” (Azərbaycan) 1:6 “Nyukasl” (İngiltərə)
İspaniya Konqresində niqab qadağası rədd edildi
Konqresdə səsvermə və nəticə
İspaniya Deputatlar Konqresi ictimai məkanlarda niqab və üzü tam örtən örtüklərin qadağan edilməsini nəzərdə tutan qanun layihəsini qəbul etməyib. Təklif ifrat sağçı Vox partiyası tərəfindən irəli sürülmüşdü.
Çərşənbə axşamı keçirilən səsvermədə layihə 170 lehinə səsə qarşı 177 əleyhinə səs və bir bitərəf səslə geri qaytarılıb. Qanun təşəbbüsünü Xalq Partiyası (PP) və Vox dəstəkləsə də, bu, sənədin qəbul olunması üçün kifayət etməyib.
Dindarlıq azalır, yoxsa dəyişir?
Cəmiyyətdə və xüsusilə gənclər arasında dindarlığın səviyyəsini qiymətləndirmək üçün əvvəlcə “dindarlıq” anlayışının sərhədləri dəqiq müəyyənləşdirilməlidir. Din yalnız zahiri davranışlardan ibarət deyil, həm də əsas etiqadi inancları, daxili mənəvi keyfiyyətləri və bu inanclardan qaynaqlanan fərdi və ictimai davranışları əhatə edir.
Bu gün Mübarək Ramazan ayının ilk günüdür
Ramazan ayının 1-i miladi təqvimlə fevral ayının 19-na təsadüf etdi.
Ramazan təqvimi Azərbaycan xalqının çoxəsrlik tarixində özəl yeri və milli önəmi olan Novruz ilə üst-üstə düşür. Tövsiyə edilib ki, çərşənbə axşamlarında açılan Novruz süfrələri iftar saatlarına uyğunlaşdırılsın.
Qədr gecələri 8, 10, 12 və 16 mart tarixlərinə, Ramazan bayramının tarixi isə Şəvval ayının hilalının görünməsindən asılı olaraq böyük ehtimalla 20 marta təsadüf edəcək.
"Yadımda qalan odur ki, mənə dörd qandal vurub, çarpayıya bağlayıb döyməyə başladılar”
Həbsdə olan ilahiyyatçı Mansur Vəlişovun zorakılığa məruz qaldığı bildirilir. Bu barədə AzadlıqRadiosuna onun yaxınları məlumat verib.
M.Vəlişov hazırda Umbakı Penitensiar Kompleksində saxlanılır. Yaxınları deyir ki, o, ailə üzvləri ilə telefon əlaqəsi zamanı başına gələnləri danışıb.
Polis zorakılığı videosuna şərh yazan vətəndaşlar kütləvi olaraq inzibati məsuliyyətə cəlb edilir
Fevralın 5-də polis zorakılığı ilə bağlı sosial şəbəkələrdə və yerli mətbuatda yayılan video ölkədə geniş müzakirələrə səbəb olub. Görüntülərdə polis əməkdaşlarının “qazi” kimi təqdim olunan şəxsə fiziki güc tətbiq etdiyi iddia edilirdi.